Login
Hasło
    
Opisy, zdjęcia, filmy
 


Dieta niskosodowa wzmacnia działanie tlenku azotu i rozszerzanie naczyń


Niektórzy ze stałych bywalców siłowni założyli ostatnio wątki na forach internetowych, w których twierdzą, iż mieli lepsze pompy na siłowni, kiedy jedli posiłki o wysokiej zawartości sodu. Jeden z nich rekomendował nawet częste wizyty w chińskich jadłodajniach dla uzyskania silniejszej pompy. Jednak, ostatnio opublikowany w American Journal of Clinical Nutrition artykuł opisuje coś zupełnie innego.

Południowo-australijscy naukowcy sprawdzili, jaki wpływ na krążenie ma dieta o niskiej zawartości sodu (50 mmol sodu dziennie) i typowa dieta amerykańska, która zawiera nieco więcej sodu (150 mmol sodu dziennie). W obu dietach podawano taką samą ilość potasu i kwasów tłuszczowych nasyconych. Naukowcy mierzyli zakres rozszerzania się naczyń wywołany przepływem – zjawisko to polega na zwiększonym przepływie krwi poprzez naczynie, co powoduje jego automatyczne rozszerzenie. Po tym jak grupy testowe spędziły 2 tygodni na diecie nisko- lub wysokosodowej, naukowcy zauważyli, że u osób z grupy spożywającej mniej sodu, procesy wazodylatacyjne były silniejsze niż u osób na diecie wysokosodowej.

To studium dostarcza również potwierdzenia dla innych badań – w toku których ustalono że dieta wysokosodowa osłabia aktywność tlenku azotu (NO). W jednym z nich, dowiedziono, że produkcja NO w ludzkim organizmie ulega zaburzeniu przy spożywaniu w posiłkach dużych ilości soli. W tym badaniu również użyto dwóch grup, z których jedna spożywała potrawy nisko-, a druga wysokosodowe. W ostatecznych wnioskach znalazło się stwierdzenie, że dieta wysokosodowa obniża stężenie azotanów i endoteliny w plazmie krwi – obie te substancje to środki rozszerzające naczynia – co sugeruje, że wysokie spożycie soli ujemnie wpływa na procesy wazodylatacyjne.

W innym badaniu udowodniono, iż w reakcji na obniżenie spożycia sodu obniża się też produkcja kortyzolu. Wiadomo, że kortyzol ogranicza uwalnianie tlenku azotu, poprzez zmniejszenie produkcji syntazy tlenku azotu. Podsumowanie tego badania zawiera stwierdzenie, iż obniżenie spożycia soli, które w jadłospisie przeciętnego mieszkańca krajów rozwiniętych jest dość duże, poprawi znacznie mechanizmy rozszerzania się naczyń krwionośnych.

MD próbuje dostarczać swoim czytelnikom tak dokładne informacje, jak to tylko jest możliwe – a wniosek płynący z tych, jest jasny – częste wizyty w chińskich restauracjach nie powodują raczej silniejszej pompy... co najwyżej silniejsze wzdęcia!Pokaż wszystkie artykuły...